Get It Now

Modernist theme

Netus et malesuada fames ac. Eget gravida cum sociis natoque penatibus et magnis.

FB. PIN. BE. INST. TW.
Image Alt
Organizator

Muzeum Historii Polski

#MuzeumHistoriiPolski

Przedstawia najważniejsze wątki polskiej historii
- państwa i narodu

– ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności – tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Obejmuje to m.in. fenomen republiki szlacheckiej, powstania narodowe, dzieje „Solidarności” i dwukrotną odbudowę niepodległej Rzeczypospolitej w XX wieku. Od 2006 roku prowadzi aktywną działalność wystawienniczą,

prezentując najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu – na wystawach czasowych i multimedialnych. Muzeum posiada także szeroką ofertę edukacyjną, skierowaną do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wystawy, projekty edukacyjne i wydawnictwa Muzeum były wielokrotnie nagradzane, w tym najbardziej prestiżową nagrodą muzealniczą “Sybilla”

1856_1000
www.muzhp.pl

Muzeum Historii Polski

Muzeum prowadzi działania edukacyjne i kształtuje nowoczesną wrażliwość patriotyczną, przyczynia się do kształtowania obywateli świadomych tradycji i otwartych na świat.

Przyszła siedziba

Trwa budowa stałej siedziby Muzeum Historii Polski, budynku zaprojektowanego przez pracownię WXCA i realizowanego przez Budimex SA. Gmach rośnie z dnia na dzień na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Muzeum Historii Polski będzie największym z obiektów w tzw. Parku Niepodległości, gdzie powstanie unikatowy ośrodek muzealny stanowiący centrum popularyzacji historii i dialogu o dziedzictwie narodowym. Znajdują się tam już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie, jednocześnie budowana jest nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

Na powierzchni ponad 30 ha zaplanowano także miejsca rekreacji i wypoczynku. Zaprojektowano dwukondygnacyjny parking podziemny dla samochodów osobowych oraz miejsca postojowe dla autokarów.

Nowe siedziby muzeów będą usytuowane wokół centralnego placu Cytadeli (placu Gwardii). Od południa i północy dwa pawilony zajmie Muzeum Wojska Polskiego. Centralnie od wschodu stanie gmach Muzeum Historii Polski z narracyjną ekspozycją stałą, salą wystaw czasowych, centrum edukacyjnym i konferencyjnym, audytorium, salą kinowo-teatralną, restauracjami, magazynami i pracowniami konserwatorskimi.

Muzeum Historii Polski to jedno z najnowocześniejszych muzeów powstających obecnie w Polsce i Europie. Będzie odwiedzane przez setki tysięcy gości rocznie. Stanie się ono miejscem wielowymiarowego kontaktu z historią Polski, refleksji nad dziejami ojczystymi oraz forum dyskusji, miejscem zdobywania wiedzy i obcowania z kulturą – ośrodkiem życia społecznego.

Powierzchnia budynku Muzeum Historii Polski będzie miała ok. 44 tys. m kw., z czego 7 tys. m kw. będzie przeznaczone na wystawę stałą, a 1,5 tys. m kw. na ekspozycje czasowe.

Wystawa stała

Zajmująca 7000 m kw. wystawa stała Muzeum Historii Polski będzie największą ekspozycją historyczną w Polsce. Prace nad nią prowadzi zespół historyków MHP wspomagany przez wybitnych badaczy z czołowych ośrodków akademickich i PAN. Projekt ekspozycji przygotowuje konsorcjum pracowni WWAA oraz Platige Image, zwycięzca międzynarodowego konkursu przeprowadzonego przez Muzeum. Liderami tego zespołu są Boris Kudlička, Natalia Paszkowska i Marcin Talarek.

Wystawa stała Muzeum Historii Polski przedstawi ponadtysiącletnie dzieje państwa i narodu polskiego. Centralne miejsce zajmie w tej opowieści historia wolności.

Drugi kluczowy wątek tematyczny to opowieść o kształtowaniu się polskiej tożsamości. Wystawa ukaże czynniki, które miały na nią decydujący wpływ, takie jak chrzest i zakorzenienie w cywilizacji zachodniej, unia z Litwą czy oddziaływanie kultury romantycznej.

Trzeci z wątków przewodnich narracji to opowieść o społeczeństwie i cywilizacji. Dzięki niej uzmysłowimy zwiedzającym, jak wyglądało życie codzienne w minionych epokach oraz przedstawimy doniosłe karty dziejów polskiej nauki i techniki.

Na wystawie znajdzie się około 3000 muzealiów oraz kilkadziesiąt replik ważnych obiektów historycznych. Ponadto szeroko korzystamy z instalacji scenograficznych, technik multimedialnych i interaktywnych, projektowanych z myślą o oddaniu atmosfery wydarzeń historycznych oraz umożliwiających wyszukiwanie informacji i pogłębienie wiedzy.

Ścieżka zwiedzania będzie prowadzić przez sześć galerii, w których opowiemy historię kolejnych epok: Polska Piastów i Jagiellonów (od początków państwa do 1573 roku), Dawna Rzeczpospolita (1573–1795), Pod zaborami (1796–1914), Niepodległa (1914–1939), Polska Walcząca (1939–1945), Polacy wobec komunizmu (1945–1990).