Get It Now

Modernist theme

Netus et malesuada fames ac. Eget gravida cum sociis natoque penatibus et magnis.

FB. PIN. BE. INST. TW.
Image Alt
O akcji

Idea projektu

#MojaPamiątka

Trwa przygotowywanie wystawy #MojaPamiątka

Do Muzeum Historii Polski zostało nadesłanych kilkaset relacji i wspomnień w ramach akcji #MojaPamiątka. Zespół ekspertów stworzy z nich wystawę – nasyconą emocjami opowieść o losach polskich rodzin w czasach wojny i pokoju.

Akcja, skierowana do osób po 60. roku życia, zachęcała do podzielenia się swoim wspomnieniem. Punktem wyjścia do opowieści było zdjęcie, dokument lub film wideo z domowego archiwum, a prace zostały przygotowane w formie pamiętnika, rejestracji wideo, wpisu na blogu lub w kanale w mediach społecznościowych.

„Otrzymaliśmy niemal 400 prac oraz wiele towarzyszących wspomnieniom pamiątek z domowych archiwów. W rozmowach telefonicznych usłyszeliśmy dużo wzruszających historii rodzinnych” – mówi Gabriela Sierocińska-Dec, koordynatorka akcji społecznej #MojaPamiątka. Wiele z nich jest bardzo obszernych i często poruszają one wiele wątków, zarówno tych rodzinnych, jak i tych z historii Polski.

W tej chwili trwa opracowywanie przesłanych prac, z których w przyszłym roku zostanie przygotowana wystawa,

Informacja o pracach wybranych do wirtualnej wystawy dostępna TUTAJ.

Z osobami, które przekazały do Muzeum pamiątki, dokumenty lub inne źródła skontaktują się przedstawiciele Działu Zbiorów.

Autorzy wszystkich nadesłanych prac do końca roku 2020 r. otrzymają podziękowania za udział w akcji.

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Organizatorzy: Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Rzeczpospolita, Polska Press Grupa, Super Express, Gość Niedzielny, Głos Seniora, portal dzieje.pl.

#MojaPamiątka

Każdy z nas ma swoją
opowieść, w której osobista i rodzinna historia spotyka się z historią zbiorową

– narodu, państwa czy wspólnoty lokalnej: udział w wojnie, strajku, doświadczenia z trudnościami życia codziennego w okresie PRL. W tle naszego życia nieustannie dzieje się wielka historia. Zapisujemy wspomnienia, utrwalamy ważne chwile na fotografiach, nagrywamy filmy, zachowujemy listy, bilety, przedmioty, by pamiętać o tym, co było dla nas najważniejsze.

Czasami udaje nam się uchwycić w kadrze moment, który może być pretekstem do niesamowitej opowieści o własnym życiu. Rodzinna pamiątka, fotografia, kadr z amatorskiego filmu, są świetnym pretekstem do spisania wspomnień, które pozwolą młodym ludziom spojrzeć na rzeczywistość znaną z filmów czy książek przez pryzmat osobistego doświadczenia pokolenia ich dziadków i pradziadków.

#MojaPamiątka

Zapraszamy Państwa do udziału w
akcji społecznej #MojaPamiątka i podzielenia się swoją historią.

Zajrzyjcie do szuflad – poszukajcie fotografii z dzieciństwa, młodości i dorosłego życia, przejrzyjcie zachowane pamiątki, dokumenty – odkryjcie wspomnienia. Wybierzcie jeden przedmiot, dokument, może jedną fotografię czy film i opiszcie nam historie, które się za nimi kryją.

Prace mogą poruszać dowolną tematykę np.: moja historia rodzinna w czasie II wojny światowej, radzenie sobie z trudnościami życia codziennego, zwłaszcza w czasach kryzysu, moje spotkania z Janem Pawłem II, moja „Solidarność”, moja działalność w opozycji antykomunistycznej.